- Våre veteraner, et felles ansvar
Hvem kan hjelpe veteranene?
Her får du tips om nyttige ressurser som helsepersonell eller kommunene kan henvise videre til selv eller få råd og hjelp av.
Det finnes mange gode hjelpere på veteranfeltet med fagkompetanse og veterankompetanse. Det vil ofte være fastlegene og annet helsepersonell i primærhelsetjenesten som først kommer i kontakt med veteraner som søker helsehjelp.
Nyttige ressurser for henvisning og veiledning
- DPS
- BUP
- NAV
- familievernkontor
- RVTS
- forsvaret
Både Distriktspsykiatrisk senter (DPS) og barne- og ungdomspsykiatrisk poliklinikk (BUP) vil kunne komme i befatning med veteraner, deres familier og barn.

Veteranforeninger
Veteranorganisasjonene har en viktig rolle for veteranene når de er hjemme i Norge, fortsetter livet i det sivile samfunnet eller fortsetter å være i Forsvaret. De ulike organisasjonene skaper viktige møteplasser og kontaktpunkter for veteraner, og er talerør for sine medlemmer.
De forvalter kameratstøtteordninger, driver informasjonsarbeid og deltar i samfunnsdebatten. Gjennom sitt arbeid styrker de befolkningens kunnskap om veteraner og deres innsats.
De største veteranorganisasjonene er:
- NVIO – Norges Veteranforbund for Internasjonale Operasjoner
- Veteranforbundet SIOPS – (Skadde i internasjonale operasjoner)
- NROF – Norske Reserveoffisers Forbund
- Veteran møter veteran
- Mer informasjon om ulike veteranforeninger på forsvaret.no
Oppdatert 09.09.2025